Köpek Korkusu Sen Nelere Kadirsin…Bursa’ya geldiğim ilk yıllardı. Bir kadınla tanıştım cabbar mı cabbar. Elinden ne iş olsa gelir. Yardımsever, hayırsever, bir o kadar da kocaman bir yüreği  var. Çok da eğlencelidir. Ailecek biz kendisine “Yaşlı Kadın” diye hitap ederiz.

Bu kadar güzel huyların bir arada toplandığı bu arkadaşımın yenemediği bir korkusu var; Hayvan korkusu. Nasıl tezat bir arkadaşlık bizimkisi görün işte. Bize geldiğinde ise; kedi, köpek ile haşır neşir bir ortamda seviyeli ve mesafeli takılırlar. Öyle sende kedi, köpek var bende de korku var sana gelmem falan da demez hani...  Kızları da bir o kadar sever hayvanları. Hatta bir gün “Yeter ki çocuklarım mutlu olsun” deyip bir köpek bile almaya kalkışmıştı.

Gülsem mi, ağlasam mı bilemedim…

Bahsettiğim gibi çok mesafeli bir yaşam sürer hayvanlarla bizim Nuray nam-ı değer “Yaşlı Kadın”. Geçtiğimiz hafta büyük kızının mezuniyeti için İstanbul’a gider... Alışveriş telaşesi sonrasında keyifli bir akşam yemeği planlanır. O ana kadar her şey tıkırında işler. Bizim ki pek bir memnun yine çok iş bitirdi diye... Tam eve gireceklerden sokağın karşısından bir köpek havlar Nuray’a “Sende kimsin?” gibilerinden. Alışık değil tabi köpek tanımıyor ki Nuray’ı. Şaka bir yana…

İşte o an…

Köpeğin havlamasına karşılık bizim ki belirli sesler çıkararak ( ki kendisi de hatırlamıyor o anı) sağ tarafına düşer ve kalır. Önce Ambulans, sonra Şişli Etfal ve sonuç kırık bir kalça kemiği ile el bileği... Acil ameliyat ve hatırlanmayan iki gün.

Benim hiperaktif arkadaşım kendine geldi mi diye aradığımda nereden çıkar? Tabi ki evinden... Ne yapıp etmiş ve kendini Bursa’ya getirtmiş.

Bütün bu olanlar karşısında büyük bir şok yaşadım inanamadım ve inanmak istemedim. Hep hayvanlardan korkan insanlara bir anlam veremezdim. Ya da Nuray’ın hayvan korkusunun benim hayvanlarıma size seviyorum ama uzaktan bana yaklaşmayın demesiyle sınırlı olduğunu zannediyordum.

Lütfen çocuklarınızı hayvanlar ile korkutmayın. Arkadaşım bile kendi korkusunu hafifletmek için her zaman çocuklarına hayvan sevgisini aşıladı. Başından böyle bir olay geçmesine rağmen neşesini kaybetmeyen Yaşlı Kadın Nuray’ın bu davranışının sizlere örnek olmasını temenni ederim.


Bir milletin büyüklüğü ve ahlaki gelişimi, hayvanlara olan davranış biçimi ile değerlendirilir.
Mahatma Gandhi

CONVERSATION

0 yorum:

Yorum Gönder

YUKARI
ÇIK