Dilimizde Tüy Bitti Desek Ama…
Bir atasözü ile başalamak istiyorum bu hafta ve anlamıyla, günlük hayatta kullandığımız bir atasözü. 

Anlayana Sivri Sinek Saz, Anlamayana Davul Zurna Az

Anlamı;
İnsan ilişkilerinin gelişmesinde anlayışın büyük önemi vardır. İnsan anlayışlı olduğu takdirde her ortama ayak uydurabilir, ortamın gereklerine göre hareket edebilir. Anlayışlı insan için bir söz, bir işaret yeterlidir. Ancak anlayışlı olmayan insanlara ne yaparsanız yapın, ne söylerseniz söyleyin davranışlarını değiştiremezsiniz. O yine kendi bildiği yoldan gider.

Neden mi böyle bir giriş? 
Geçtiğimiz hafta tüm dünyada 160 ülke kadınları aynı gün ve aynı saatte bulundukları ülkenin şehir merkezlerinde dans ederek sınır ötesi bir dayanışma sergilediler.

Neden mi?
"Kadına yönelik şiddete dur" demek için, Dünya çapında 1 Milyar kadının şiddet görmesini izlemek istemedikleri için.

Yeryüzünde her 3 kadından biri dayak, tecavüz, sünnet, taciz, recm gibi şiddetlere maruz kalıyor. Kadına Şiddete Hayır demek için bu şiddete bir son vermek bu insanlık ayıbına dikkat çekmek içinV-Day hareketinin dünya çapında yürüttüğü "One Billion Rising / Bir Milyar Ayaklanıyor" kampanyası dâhilinde 14 Şubat'ta kadınlar dans ederek harekete destek verdiler. Türkiye'nin farklı şehirlerinde de düzenlenen etkinliğin Bursa ayağında, kadınlar bir organizasyonla bir araya geldi. Buradan Sayın Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’i ve ev sahipliği yapan Korupark AVM’yi kutluyorum. Şiddete dansla mı protesto etmek lazım diyen sesleri duymadım değil. Burada amaç verdiğiniz mesaj ve Dünya çapında yapılan bir organizasyona eşlik etmek, dikkat çekmek eee dostlar. Bu çorbada tuzu olmak isteyenler kendini epeyce gösterdi. Örnek teşkil edecek güzel bir dayanışma sergilendi.En başta da yazdığım gibi anlayana tabi…


CONVERSATION

0 yorum:

Yorum Gönder

YUKARI
ÇIK