SORGULAMAK!


Geçtiğimiz hafta bir filme takıldım. Yaşanmış bir hayat hikayesi idi. Şimdi size buradan konusunu anlatmayacağım ama filmde beni düşündüren tek bir şey oldu; Sorgulamanın yanlış olmadığı...
Uymamız istenen her kuralın ya da her inancın bir sorgulama biçimi olduğu fikri  beni düşüncelere daldırdı.
Gün içerisinde ne kadar iç dünyanızda mahkeme yaparsınız? Kendinizi, iç dünyanızda haklı gördüğünüz durumlarda, dış dünyada ne kadar haksızlığa yada yanlış anlaşılmalara maruz kaldığınızı… Kendi kendinize tartıştığınız olmuyor mu hiç?
İşte bunun adı sorgulamak…
Sorgulamaktan kaçınmayın. Birilerinin sizi haklı yada haksız çıkarması durumunda vermiş olduğunuz tepkilerde bir sorgulama biçimi.
Geçtiğimiz hafta dediler ki artık sosyal medya halkı galyana getiriyor bu da denetlenecek. “Siz bizden neyi almak istiyorsunuz?” diye sordum içimden. Ses çıkarmayalım. Gelin bize çip takın, hatta birde format atın. Biz tepkisiz insanlar olup, sorgulama mantığımızı bir yana bırakalım...
Hesap sormayalım, neden demeyelim? İyi dediğiniz herşeyi iyi bilelim... Kötü dediğiniz herşeyi kötü bilelim... Ama bu neden iyi yada kötü diye bir soru sormayalım?
Oldu olası başımıza bir de çoban verin.
Kocaman bir neyseeeeeeeeee;
Başımdan atmıyorum, savmıyorum, sövmüyorum... Sadece ben kendimden sorumluyum, sizlerde kendinizden.
Kendimle başbaşa kalmayı seviyorum, dinlemeyi, iç sesimi, çevremi gözlemlemeyi, kendi kendime kavga etmeyi… Delimiyim ben? Tabi ki hayır… Merak etmeyin ruh sağlığım son derece yerinde...
Ekşi sözlükte biri yazmış… Sorgulamak “Doğru ve yanlışların aynı odaya hapsedilip çarpışması durumu” ve “Farketmeden bir sürü şeyi cevaplamaktır.”
Bence bu hafta kendiniz için güzel birşey yapın ve kendinize bir randevu verin. Kendinizi en iyi hissettiğiniz bir ortamı seçin yada yaratın. Kendinizi sorgulamaktan çekinmeyin. İnanın bana kuş kadar hafiflemiş olarak hayata karışacaksınız.
Sizi mutlu eden herşeyi kucaklayın. Sizi sorgulamaktan kaçındıran herşeyle hesaplaşın ve içinizde veda edin.
Hayatı sorgulamayı bırakıp zamanı mı yaşamak gerekir; yoksa hayatı sorgulayıp geleceğe yön vermek mi? (Anonim)
Ben yön bulmayı tercih ederim ya siz?


CONVERSATION

0 yorum:

Yorum Gönder

YUKARI
ÇIK