Ne günler ama!


"Kürtaj da, sezeryan da politikacıların değil kadınların meselesi!" ne güzel söylemiş Ayşe Arman...
Ah güzel insanlar, ah güzel yurdum; ne günler ama ne gündem. Biz her türlü sorunumuzu hallettikte, o gün bugün mü diye düşünmeden edemedim.
Bu yazımı okuyan herkesi belirli bir eğitim düzeyinde, dergi ya da gazete okuyan, hatta teknolojiyi orta, iyi, hatta çok iyi kullanan bireyler olarak düşünüyorum.
Ne alakası mı var? Çok var… Sosyal medyada ki isyanı, basın manşetlerini düşünmüyorum ki ben. Bugüne kadar mağdur olmuş, cehaletin çamuruna saplanmış, kanat çırptıkça batan kadınlarımızı düşünüyorum.
Hala kadın sığınma evlerinde koruma altında olan kadınlarımızı koruyamazken, hala çocuk esirgemede olan çocuklarımız 2.sınıfı bırakın 3.sınıf muamele görürken, engelli vatandaşlarımıza karşı saygı, sevgi ve öncelik hakkı tanımadığımız hatta kendilerine korkarak bakan bir toplumun bireyleri olarak daha ne diyebilirim ki... Suça teşvik edilen ya da işleyen çocuklarımızın topluma kazandırılması da zamanında gündem olmuş ve şimdi tozlu raflarda yerini almış düşünce karmaşasından başka değil de ne…? Sorarım kime? Sorarım kendime, sorarım sizlere. Ben neyi düşünürken yanlışlık yapıyor ya da neye bakıyor da göremiyorum.
Sizlerin baktığı gözle bakmak istiyorum bende. Bunu başaramıyorum nedense…
Ben bir kadınım, ben bir anneyim, ben kadın hakları savunucuyum ama asla feminist değilim!
Kadınların cinsel istismara uğradığı yetmediği gibi, istenmeyen gebelikler oluşabiliyor. Birde üstüne şiddet görüyor. Bu kadın nereye gideceğini bilmiyor ki kürtajı düşünsün. Bir de Uludere katliamı ile kürtaj bir tutuluyor.
Yapmayın ne olur, bu konular siyasete gündem oluşturmamalı. Doğum kontrolü gibi algı yaratılmamalı.
Aile planlaması denilen konu bu değil ki. Eğitim şart!
Sağlıklı düşünceler diliyorum.

CONVERSATION

0 yorum:

Yorum Gönder

YUKARI
ÇIK