Dostça KalınTopu tarağı haftada bir yazı yazıyorum dergiye onu da yazmaya kalktığımda o numu yazayım bunu mu yazayım diye düşünürken bir bakıyorum ki ben dalmış gitmişim. :-)
İstediğim şey, burada dergi içeriğinden ayrı kalmak. Öyle havadan sudan, kafama takılan takılmayan herşeyden bahsetmek istediğim bir yer aslında burası.
Hadi atıyorum bir taş :-) aklıma geldi ... Duyduğum an twitterda da paylaştım. Sevgili Levent Balkır geçtiğimiz Pazar bir gazetede okumuş bu sözü ve bizimle paylaştı.
Ben dostlarımı hiç satmadım.
Çünkü;
Kimi beş para etmezdi.
Kimi de değer biçilmez.
Düşündüm çevremi, dostlarımı yada bana dost gözükmeye çalışan insanları. Herşeyi geçtim bırakın on parmağı benim ki beş parmakta kaldı. Size göre dostluk  neyi çağrıştırıyor bilmem ama benim için benden ötesi bir durum bu.
Can Dündar’ın bir yazını paylaşmak istedim, içimden geldi.
Saate bakmaksızın kapısını çalabileceği bir dostu olmalı insanın...

"Nereden çıktın bu vakitte" dememeli, bir gece yarısı telaşla yataktan fırladığında; "Gözünün dilini" bilmeli; dinlemeli sormadan, söylemeden anlamalı... Arka bahçede varlığını sezdirmeden, mütemadiyen dikilen vefalı bir ağaç gibi köklenmeli hayatında; sen, her daim onun orada durduğunu hissetmelisin. ihtiyaç duyduğunda gidip müşfik gövdesine yaslanabilmeli, kovuklarına saklanabilmelisin. Kucaklamalı seni güvenli kolları, ...dalları bitkin başına omuz, yaprakları kanayan ruhuna merhem olmalı... En mahrem sırlarını verebilmeli, en derin yaralarını açıp gösterebilmelisin; gölgesinde serinlemelisin sorgusuz sualsiz... Onca dalkavuk arasında bir tek o, sözünü eğip bükmeden söylemeli, yanlış anlaşılmayacağını bilmeli. Alkışlandığında değil sadece, asıl yuhalandığında yanında durup koluna girebilmeli. Övmeli alem içinde, baş başayken sövmeli ve sen öyle güvenmelisin ki ona, övdüğünde de sövdüğünde de bunun iyilikten olduğunu bilmelisin, "hak ettim" diyebilmelisin. Teklifsiz kefili olmalı hatalarının; günahlarının yegane şahidi... Seni senden iyi bilen, sana senden çok güvenen bir sırdaş... Gözbebekleri bulutlandığında yaklaşan fırtınayı sezebilmelisin. Ve sen ağladığında, onun gözünden gelmeli yaş..
Can Dündar”

Dostça Kalın ...


CONVERSATION

0 yorum:

Yorum Gönder

YUKARI
ÇIK