Bazen düşünüyorum da...


Sağlığımızı hiçe sayan kurumlar, ürünler, kişiler neler neler... Ya da sağlık sektöründe görev alan kişilere karşı yapılan hakaret dolu sözler, zulüm, taciz ve çokbilmiş durumlarımız...
Televizyonda bir haber; Erzurum’da görevli bir hekim acil gelen bir hasta bayana iğne yaparken üç oğlu tarafında tartaklandı, dövüldü. Nasıl? Görevini yerine getirirken. Adam yıllarını adamış bu mesleğe, okumuş, atanmış. Mecburi hizmette bir de başına gelene bakın. Sonra doğudan yükselen sesler duyuyoruz; “Bize hizmet yok!”. Yurdum insanı sende haklısın, bizde haklıyız. Töreler, inançlar daha neler neler. Bunu ne ben, ne de sen düzeltebilirsin. Düzelecek ve düzeltilmesi gereken tek şey ise; EĞİTİM sistemi.
Her şeyin başı sağlık olsun ama eğitim şart be dostlar!
Yeri geldiğinde tek yürek olabiliyoruz. Hiç tanımadığımız, zorda kalan insanlar için dualar edip, gücümüzün yettiğince maddi manevi destek olmaya çalışıyoruz. Neden? İnsanlık namına... Neden? İnançlarımız doğrultusunda...
İşte size yüreği güzel bir dostun (Dida Kaymaz) girişimci harekâtı; 
Eski İtalya Sağlık Bakanı  Prof. Dr. Veronesi:
“Türkiye, dünya barışında doğru duruş sergiliyor”
“Düşünce özgürlüğünün kanaat özgürlüğünün, din özgürlüğünün mevcudiyetini koruduğu Türkiye, çok sayıda etnik ve dini unsuru içinde bulunduruyor. Bu açıdan Türkiye, birçok ülke için iyi bir örnek.”
Dünya'da İtalya'dan sonra ilk defa Kansersiz Yaşam Derneği Başkanı ve konferansın Türkiye’de gerçekleşmesinin mimarı Dida Kaymaz’ın girişimleriyle Türkiye'de 4-5 Ekim’de gerçekleşecek olan “Uluslararası Barış için Bilim Konferansı’’nın tanıtım toplantısı için geldiği İstanbul’da, yaptığı açıklamada, Veronesi; Türkiye’nin dünya barışındaki çabalarını değerlendirdi. Bilimin barışta önemli bir rol olduğunu savunan Veronesi, konferansın Türkiye’de düzenlenmesinin önemine de dikkati çekerek, “Türkiye bizim dünya medeniyetinin gelişmesinde temel saydığımız ülkelerden bir tanesi. Coğrafi pozisyonuna baktığımız zaman Avrupa kıtasıyla Ortadoğu’nun ve doğunun bağlantı noktası. Bunun için Türkiye ideal şartlara sahip. Buradan barış mesajı tüm yönlere doğru dağıtılabilir ve onun için Türkiye’nin ayrıcalıklı bir şart olduğunu düşünüyoruz. Dünyanın, medeniyetin gelişmesi için ayrıcalıklı bir pozisyona sahip. Uzun yıllardır tanıdığım, olağanüstü bir insan olan, aynı zamanda vakfımızın ilk yurtdışı delegesi sevgili Dida Kaymaz’ın bu önerisini üzerinde hiç düşünmeden kabul ettik’’ dedi.
Daha ben ne deyim, ne yazıyım ki? Hatta ekleme yapayım medeniyetten bahsederken... Medeniyetlerin bugüne dek anlatılmamış hikâyesi “Batıya Doğru Akan Nehir” belgeselinin fotoğraflarından oluşan sergi 11 Mayıs’a kadar Bursa’da. Bari kaçırmayın gezin, görün, çocuklarınıza anlatın. Kent Meydanı AVM süper bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

CONVERSATION

0 yorum:

Yorum Gönder

YUKARI
ÇIK