Sosyal sorumluluk projeleri...

Hakkı verildiğinde saygıyla önünde eğilirim. Reklam amaçlı kullanılmadığı takdirde. Konu ne olursa olsun taşın altına elimi değil yüreğimi koyarım. Amaç reklam kokan hareketler olmamalı, yürekten inanmalı ve birşeyler yapmalı. Farkındalık yaratmalı ve yaratılmalı.
Geçtiğimiz yıl 23 Nisan’da yazmış olduğum kendi yazımdan alıntı yapmak istiyorum. Neden mi?
Neydi beni bu kadar etkileyen?
“Beni Koşulsuzca Sevin” diyen bir çocuk sesi... Anlatıyordu. Ben otizmi olan bir çocuğum...
Ben otizmi olan bir çocuğum. Otistik değilim. Otizm karakterimin sadece bir bölümüdür. Beni tek başına tanımlayacak bir kavram değil. Siz düşünceleri, duyguları, yetenekleri olan bir birey misiniz yoksa sadece şişman, gözlüklü ya da sakar bir kişi mi?
Sosyalleşme konusunda bana yardım edin. Dışarıdan bakıldığında parktaki çocuklarla oynamak istemediğimi düşünebilirsiniz. Oysa bazen bunu nasıl yapacağımı yani onlarla nasıl konuşmaya başlayıp oyunlarına katılabileceğimi bilmiyor olabilirim. Diğer çocukları beni oyunlarına davet etme konusunda cesaretlendirmek işe yarayabilir. 
Lütfen beni koşulsuzca sevin. Keşke şöyle olsaydı.Keşke bunu yapabilseydi türünde düşünceleri kafanızdan uzaklaştırın. Siz ailenizin tüm beklentilerini karşılayabildiniz mi? Otizm benim seçimim değil. Unutmayın bu durumu ben yaşıyorum, siz değil. Sizin desteğiniz olmadan başarılı ve bağımsız bir hayat sürmem uzak bir ihtimal. Desteğiniz ve rehberliğinizle olasılık o kadar yüksek ki Söz veriyorum, ben buna değerim!
Sabır, sabır, sabır... Otizme bir eksiklik olarak değil, farklı bir yetenek olarak bakmaya çalışın. Evet sohbet sırasında gözlerinize bakmıyor olabilirim. Ama yalan söylemediğimi, oyunlarda hile yapmadığımı, arkadaşlarımla dalga geçmediğimi, insanlara önyargılarla yaklaşmadığımı hiç fark etmediniz mi? Evet belki bir sonraki Michael Jordan olamayabilirim ama detaycı bakış açım ve olağanüstü odaklanma kapasitemle bir sonraki Einstein, Mozart ya da Van Gogh olabilirim. Günümüzde bu kişilerin de otizmli olduğu düşünülüyor.
· Siz dayanağım olmazsanız bunu başaramam.
· Benim arkadaşım, öğretmenim, avukatım olun. Ne kadar yol alabildiğimi göreceksiniz.
İşte bu mektuptan bazı bölümleri sizinle paylaştım. Tamamını okumak yada izlemek isterseniz http://www.tohumotizm.org.tr/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.
Hasbahçe’den Otizm’e Destek
Hasbahçe Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Türkan Zorlu Başkanlığında 27 Nisan Cuma günü Hilton Hotel’de, Otistik Çocuklar Eğitim ve İş Eğitim Merkezi’nin desteklenmesi ve ikinci kuruluş yıldönümünü kutlamak amacı ile bir gece düzenliyor. Muhteşem bir organizasyona imza atılacak gecede ünlü sanatçı Ziynet Sali sahne alacakmış bizden söylemesi.

CONVERSATION

0 yorum:

Yorum Gönder

YUKARI
ÇIK