Toplumda kadının yeri...


         Toplumda kadının yeri...        

Okuduk,izledik, dinledik... Eee ne anladınız diye soruyorum şimdi size...8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlandı. Neden niçin hiç düşündünüz mü?

Yıl 8 Mart 1857 grev sonucu, fabrikaya kitlenen işciler ardından çıkan yangın ölümler. Neden bu kayıp? Daha iyi çalışma koşulları istedikleri için, göçüp gittiler. Resmi olarak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart'ın "Dünya Kadınlar Günü" olarak anılmasını kabul etti.

Hala kadına şiddet uygulanıyor ve hala bunu uygulayanlar en az cezayı alıyorlar.Kayıp oranlarına baktığınızda kayıp kadın sayısı daha fazla.. Kimbilir neden kaçtılar yada kaçırıldılar yada bu dünyanın gizlediği sırlardan biri oldular. Cinsel köle olarak çalıştırılan ve üzerinden gelir sağlanan bir birey kadın. 2007 verilerine göre elde edilen kazanç yılda tahminen on iki milyar dolardır. Şiddet, eğitim,sınıf din, dil, ırk, kültür ne olursa olsun bu gerçekleri bilmenizde fayda var zarar yok. Türkiye’de değil tüm Dünya’da kadına karşı suistimal var.

Acı ama gerçek... Bahsetmek lazım. Bizler size hep güzelliklerden bahsediyoruz. Belki de yaşamlarınıza özendiriyoruz insanları. Bazılarımız şanslı geliyor hayata bazılarımız da şanssız. Her ne olursa olsun Eğim şart diyoruz. Bazende okumuş insanların cahilce davranışlarınıda görüyoruz. Bu yüzden ben Eğitim ve İnsan olmak şart diyorum. Her ne yapıyorsanız gözünüzle gördüğünüz olaylara kayıtsız kalmayın ki bu durumların düzelmesinde sizinde bir emeğiniz olsun. Ne demişler yardım et denize at. Sesi çıkmayan insanların sesi olabilirsiniz.

Rol model olmak lazım.  Artık kadının toplumda yerinin önemi giderek artmaya başladı. Bir taraf da içler acısı olaylar devam etsede kadın rol modellerin de sesi yükseliyor.


2012 BUİKAD ÖDÜLLERİ GÖRKEMLİ BİR TÖRENLE SAHİPLERİNİ BULDUBursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği (BUİKAD) Bursa'da iş yaşamında başarıya imza atmış iş kadınlarını geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Kent Meydanı AVM işbirliğiyle geçtiğimiz Cuma akşamı ödüllendirdi. BUİKAD; “İş Kadını ile Güçlü Bir Türkiye'ye Ulaşmak” vizyonuyla çıktığı yola, "İş Yaşamında Başarılı Kadın" ödülleri ile devam ederek ekonomiden sosyal hayata birçok alanda örnek teşkil eden ve başarıya yürüyen iş kadınlarını Dünya Kadınlar Günü'nde ödüllendirdi.
Gecenin sonunda tüm ödül alanlar ve gecede emeği geçenler sahneye çıkarak hep beraber gazetecilerle poz verdiler.


CONVERSATION

0 yorum:

Yorum Gönder

YUKARI
ÇIK