Takıldım kaldım…


Bazen kafama takarım ve günlerce hep aynı şeyi düşünür dururum... Özgüven tavanda, sorumluluk sıfır olur mu? Gençlerden bahsetmek istiyorum bu yazımda, yeni yetişen gençlerden...  Hepsinde maşallah inanılmaz bir özgüven var ama sorumluluk yok denecek kadar az. Sürekli istiyorlar, sürekli kendilerini bir yerde görmeye çalışıyorlar ama bunun içinde hiçbir şeyde sebat etmiyorlar.
İşe geliyorlar; ya istekleri, ya hedefleri büyük. Sadece yer ve koltuk merakındalar. Sonrasında beklentilerinizin altında performans görüyorsunuz. Ben çok üzülmeye başladım bu duruma. Sizler nasıl düşünüyorsunuz, nasıl bakıyor ve değerlendiriyorsunuz bilmiyorum ama ben gençlerin bu gidişatından maalesef memnun değilim.
Donanım evet çok doğru, hayata kendilerini çok iyi hazırlamalılar. İletişim ve özgüven olmazsa olmaz. Sorumluluk sahibi olmak da ayrı bir konu... Tecrübede bunun hayat diploması bence. 
Düşünsenize ODTÜ’de okumuş ve mezun olmuş bir çocuğunuz var ama gelmiş kırk yaşına hala evde oturuyor. Neden? Ben bu sorunun cevabını arıyorum, eksik olan ne? Bu bilgi ve donanımı kullanmasını bilmeyen genci kim, ne yapsın soruyorum size?..
Gençler lütfen şöyle bir silkelenin diyorum. Çalışmak ayıp bir şey değil, hele ki sizde bu özgüven olduktan sonra başaramayacağınız hiçbir şey yok bu hayatta. İnsan hayatının yarısının ilk yarı dilimi neredeyse eğitime ve hayata adım atmak için geçiyor. En verimli olduğunuz zamanda ise kabuğunuza çekiliyorsunuz. Bir süre sonra da işsiz kaldım, artık para kazanmalıyım deyip hayalini bile kurmadığınız bir meslekte bulabiliyorsunuz kendinizi.
Sonrasında olanlar ise; sorumsuzluğunuzun sonucu aile, iş, eş ve çocuğunuza yansıyan mutsuzluk dalgalanmaları. Bunu kendinize yapmayın. Hepinizin bir değer olduğunu göz önünde bulundurursak; biraz sebat edin arkadaşlar ve her ne iş yapacaksanız yapın ama yaptığınız işin en iyisini yapmak için uğraşın.
Bu haftayı sevdiğim bir sözle kapatmak istiyorum. Sözün sahibi; U.Ü. Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Ahmet Şinasi İşler
Matematikte bir doğru var, ama sanatta birçok doğru.
Düşünün bakalım sizin doğrunuz ne?


CONVERSATION

1 yorum:

  1. Yazınızı okuyunca arabadaki konuşmamız geldi aklıma nedense... Yüreğinize sağlık keyifle okudum, kendime de pay çıkarmadım desem yalan olur :)

    YanıtlaSil

YUKARI
ÇIK