Bursa Suare


Bu ekip, bir yıldır bu düşle yatıp kalkıyor...
                                                           “Yusuf Sabahyıldızı”
 Bundan sonra BURSA sanatın kaçınılmaz bir ayağı olabilecek…
 Bu ayki konuklarım çok renkli, çok cin, çok aktif, çok yenilikçi, çok girişken çok çok çok ama çok kalabalıklar. İlk başlarda ben bu kadar kişinin hakkından nasıl gelirim derken aralarından bir sözcü seçtik yoksa her kafadan bir ses, her bireyde farklı bir heyecan ve benim durumum. Neyse bunu da başardık. Onların heyecanına ben dâhil oldum. Şimdi açılacakları günü dört gözle bekler oldum. Arkadaşlarımı bir kez daha ayakta alkışlamak için.
Bu mekânı bilirmisiniz bilmem ama ben ilk olarak, geçen yıl Magazin Gazetecileri Derneğinin ödül törenine katılmıştım. Bu mekânı gördüğümde ufff burada neler olur neler diye iç geçirmedim değil. Doğru olan doğru zamanda doğru kişilerin buraya el atmasıydı. Evet, şimdi bence böyle bir zaman ve ekip öyle güzel kurulmuş ki…  Bence başarı onlar için kaçınılmaz ama tabi anlayana… Bursa bence gerçekten güzel bir şehir eksik olan ise; gerçek sosyal, kültürel etkinlik ve faaliyetler. Neyse her şey zamanla olur. Ben yedinci yılıma girdim Bursa’da o günden bu güne çok şey değişti ve gelişti. Bekleyeceğiz, göreceğiz ve yaşayacağız…
Ama güzel olan her şeyin değerini bilip sahiplenirsek, gerekli değeri verirsek bence o zaman yaşamımıza değer katmış olmazmıyız ?

Bu yazımı okuyanlarınızdan bazıları iyi reklâm yapmış gibi bir düşünceye kapılabilir? Ben bu duruma şöyle bir yorum getirmek istiyorum. Böyle güzel şeyler olurken etrafımızda kayıtsız kalmak ne kadar doğru olur. Bunu düşünmenizi isterim. “KÜLTÜR olmadan SANAT olmaz, MEDENİYET te olmaz. MİLLİ KÜLTÜR olmadan sanat olacağını sananlar aldanır...” yazılmış beğendiğim bir söz.

“Sanatı duyan insanlarla, sanatı anlayan insanlar çoktur; ama sanatı hem duyan, hem de anlayan insan pek azdır. “
G.S. HİLARD

 Sevgiyle kalın…
 Neslihan Bükümcü
 Bu ekip, bir yıldır bu düşle yatıp kalkıyor...

Evet, sürekli bu ekip diyorum, bu projenin düşünce babası Yusuf Sabahyıldızı. Kimdir peki bu kişi… sadece Bursa’nın değil İstanbul , Ankara; İzmir , Eskişehir ve hatta ünü ve sesi Antalya ‘ya kadar duyulan KAT 3 ün yaratıcısı. Bursa ‘da haftada 3 kez canlı performans yapılabileceğini kanıtlayan ve bu mekânı No Name - Cover grupların kariyerlerinde basamak olacak hale getirmeyi başaran ekibin takım kaptanı... Onun işi de müzik aslında, o bir müzik öğretmeni. Dolayısıyla müziğin insanları nasıl bir araya getirebildiğini, evrenin ortak dilinin müzik ve sanat olduğunu çok iyi bilen bir isim.

Bursa Suare ismi hanginizden çıktı…
Bu isim için kaç kişi düşündü bilemezsiniz. İki ay kadar düşündük ve sonunda gece gösterisinden yola çıkarak Bursa Suare ismi çıkış noktamız oldu. Bir konuda yanlış anlaşılmasını da istemeyiz tabi (-18) yaş aralığı içinde çalışmalarımız olacak. Özel günler için gündüz gösterimleri.

Profesyonel bir ekip var karşımda şimdi sorumu soruyorum nasıl bir yer olacak burası.
Öyle bir mekan olacak ki; 2000 kişi aynı anda performans izlesin, salonda sütun olmasın, sehir içinde , herkesin kolayca ulaşacağı yerde, temiz ve güvenli...ayakta ya da oturma düzeninde sahnede sergilenen her tür müzik yada gösteri rahatlıkla izlenip dinlenebilsin...ulusal çaplı organizasyonların dışında; 1400 m2lik alanda ayrıca BURSA yerelinde de ihtiyaç olabilecek mekan arayışına çözüm üretebilsin.. ürün lansman toplantılarından, seminerlere, meslek odalarının kongre ya da genel kurul toplantılarına, çocuk şenliklerinden festivallere kadar her türlü organizasyona evsahipliği yapabilsin...

Arkadaşlar siz çok büyük bir işe kalkışmışsınız bunun için kimlerle anlaştınız. Beni heyecan bastı çünkü mekân çok ama çok büyük ve çok güzel. Pazarlama bu konuda ilk ve bence en önemli nokta bu durumda…
Bu dev organizasyonun çekirdek kadrosu yaklaşık 50 kişi. Mekanın somut detaylarıyla işin her alandaki uzmanları çalışırken, işin satış, organizasyon ve operasyonu içinde 15 kişilik bir ekip ayrıca çalışmakta.Her biri bu işe canı gönülden inanmış kişiler. Tabi pazarlama, organizasyın ve tanıtım en önemli etkenlerimizden biri. Bu görevi üstlenen arkadaşlarımız Nevin Pınar, Nalan Güzel, Fatma Tatlıkazan ve Meltem Şengüler. Bu oluşum içerisinde BKM, GNL, RTN, ARTI 3 gibi Türk ya da yurtdışı bağlantılı tüm organizasyon şirketleriyle tüm bağlantıları tamamladık. PR grubu olarak da bu konuda en deneyimli olan Gergedan PR. İle anlaşma yaptık. Bursa Suare’de yapılacak olan tüm organizasyonlara katılım için bilet satış noktalarımız bile hazır.

Bilet satış noktaları güzel. Peki nereleri?
Biletix, Zafer Plaza’da Levi’s, Adidas, Carrefour’da Levi’s, Korupark’da G-Star ve Adidas. Birde tabi Magazin Outlet. Bursa dışında ise Eskişehir, Yalova ve Balıkesir’de satış noktalarımız olacak.

Bursa’nın ilk ve tek gösteri merkezi olacak bu mekânın hedefleri…
Tek hedefimiz, iyi icra edilen her tür müzik ve gösteri performansının, tarz ya da tür ayrımı yapılmaksızın olabilecek en geniş çeşitlilikte sunulması adına canla başla çalışmak. Yapılan tüm muhalefetlere rağmen, inandığına ısrarla direnen, caymayan, arzın talebi doğuracağı teorisini sonunda kanıtlayarak Bursa Suare’yi Bursa ‘nın ilk ve tek gösteri merkezi haline getireceğiz.

 
Nasıl bir ortam yaratılıyor…
Dekorasyonda mimar Nesin Yılmaz ve ekibi en doğrusunu sunmak için aylardır çalışmakta. Aynı amaca hizmet eden tüm mekanlar gezildi ve incelendi. Yetkilileriyle görüşüldü. Seyircinin, sanatçıların tüm talep ve ihtiyaçları tekrar tekrar gözden geçirilerek en sonunda ortaya çıkan sonuçlar analiz edilerek kusursuz bir ortam yaratılmasını hedefledik. Mekanın ses, akustik ve ışık gibi teknik konuları Türkiye’nin konusunda uzman firmalarının mühendisleri tarafından çözümlendi.

Özellikle kış aylarında uygun mekân olmaması nedeniyle canlı performansları daha sınırlı mekânlarda, seyrek aralıklarla izleme şansı bulan,  pek çoğunu ise ancak İstanbul’da takip edebilen sanatseverler BURSA SUARE ‘nin açılışı ile sanat ve müziğe doyacaklar.

Performansların seçimlerinde seçenekler; sadece Türkiye ile sınırlı kalmayıp, Dünya  çapında kendini kanıtlamış, icra ettiği tarz ve türü layıkıyla sunan her sanatçı yada grupları kapsayacak.

İçlerindeki heyecanın dile gelmesi bu olsa demek…
“ Bursa Suare çok heyecanlı… Şimdi heyecandan titriyor... Ama açılış akşamında ve sonrasında sizlerle her beraber olduğunda bu mekân, müziğin, dansın ya da gösterinin hazzının şiddetinden, gözlerde ve gönüllerinizde bıraktığı mutluluktan titreyecek… Ve bizler ise sadece sizlerin yüzündeki doygun beğeniyi görünce huzurla çıkacağız mekânımızdan…”
Son söz;
Mart sonunda… Bursa sanatın kaçınılmaz bir ayağı olabilecek. Bursa ‘da bu kapasitede salon yok ki, diyemeyecek..
 Serbest Çağrışım

Alkış - Başarı
Balon - Parti
Cazip - Mekân
Çevre - Temiz
Davet – 1.sınıf
Eğlence - Maksimum
Fark - Tek
Gitar – En iyisi
Havadar – Çok önemli
Işık - Etkili
İlk - Bursa
Joker - Ekip
Konser – Number one
Lüks – Aranmıyor diyelim.
Müzik - Herşey
Nasihat – Mükemmeliyetçilik.
Okul - Müsamere
Özgürlük – Bursa Suare
Para - Kaçınılmaz
Rahat - Konfor
Sanat – Bizde de var.
Şöhret – En seçkinleri
Türkü – Olmazsa olmaz.
Uzak – Aslında yakın.
Üniversite – Dj. / Gençlik
Ve – Show must go on.
Yalın – Bizim gibi…
Zor - Süreç

CONVERSATION

0 yorum:

Yorum Gönder

YUKARI
ÇIK